ابدومینوپلاستی

صاف و کشیده کردن عضلات  شکم با حذف چربی های آن و خارج کردن پوست اضافه آن ناحیه را ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم گویند.

جراحی شکم امروزه بسیار شایع و رایج بوده و بسته به میزان چربی شکم و هم چنین شل بودن ناحیه شکمی و مقدار پوست اضافی در انواع مختلفی انجام می شود

ابدومینوپلاستی کامل:

در صورتیکه بیمار دارای ذخایر چربی بیش از حد و افتادگی لایه های عضلات و پوست شکم باشد

عمل ابدومینوپلاستی همراه با لیپوساکشن و لیپولیز انجام می شود

موارد گفته شده(لیپوساکشن و لیپولیز) به منظور حذف چربی شکمی صورت می گیرد و خود به تنهایی کارامد نمی باشد زیرا در غیر این صورت شکم پوست اضافی آورده و ظاهری نامتناسب به فرد می دهد

ابدومینوپلاستی مینی و کلاسیک:

این عمل به تنهایی به منظور حذف و برداشتن پوست های اضافی در طی لاغری فرد صورت می گیرد.

به این صورت که فردی که دارای اضافه وزن یا به اصطلاح چاق بوده و طی یک رژیم غذایی مناسب و با انجام ورزش توانسته به وزن ایده ال خود برسد حال با حذف چربی در ناحیه شکم دچار پوست اضافه شده در نتیجه فرد تصمیم به برداشتن پوست های اضافی می کند.

حال اگر میزان پوست اضافی و افتادگی زیاد باشد ابدومینوپلاستی کلاسیک و اگر این مقدار کم باشد ابدومینوپلاستی مینی صورت می گیرد.

چه افرادی کاندید جراحی شکم می باشند؟

در ابتدا باید گفته شود که

اگر شاخص توده بدنی یا BMI شما از عدد 30 بیشتر باشد توصیه می شود که ابتدا با رژیم غذایی مناسب و ورزش این عدد را برابر یا حتی کمتر از 30 کنید به این دلیل که اگر ابدومینوپلاستی انجام دهید نه تنها رضایت بخش نبوده بلکه دارای عوارضی مانند: آمبولی، مشکلات قلبی و ریوی می باشد.

هم چنین افرادی که دارای شکم های سفت و برجسته که قادر به تو دادن آن نمی باشند انجام این عمل جایز نیست زیرا این افراد دارای چربی های داخل شکمی بوده یعنی چربی اطراف و حاشیه ی روده ها هستند که در آقایان به اصطلاح چاقی سیب گفته می شود در نتیجه عمل از هر نوعی نتیجه بخش نبوده بلکه خطراتی مانند آمبولی، مشکلات قلبی و ریوی را در پی خواهد داشت.

اما خانم هایی که حاملگی های متعدد داشته و دارای پوست ترک مانند هستند هم چنین افرادی که دیگر قسمت های بدن متناسب اما در ناحیه شکی چاق هستند که با رژیم غذایی  و ورزش نتوانستند به ایده ال خود برسند این عمل توصیه می شود.

چگونگی اندازه گیری شاخص توده ی بدنی BMI:

دو فاکتور مهم قد و وزن در اندازگیرهی BMI تعیین کننده هستند

BMI=وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور قدر بر حسب متر

BMI نرمال:

آقایان  بین 18.5 تا 24.9

خانم ها بین 17.5 تا23.9­­­