جراحی فتق کشاله ران به روش لاپاراسکوپی

جراحی فتق با لاپاراسکوپی با استفاده از دستگاهی به نام لاپاراسکوپ انجام می شود. بین دو الی چهار برش کوچک بر روی دیواره شکمی ایجاد می شود که از طریق آن لاپاراسکوپ وارد بدن می شود خود لاپاراسکوپ یک تلسکوپ کوچک است که چراغی در انتها دارد. برش ها در روش لاپاراسکوپی بسیار کوچک هستند به همین دلیل به این عمل در زبان انگلیسی key hole surgery یا عمل جراحی سوراخ کلید در می گویند(به عمل جراحی بدون استفاده از لاپاراسکوپ جراحی باز می گویند که محل مورد نظر تا حد نیاز شکافته می شود)

همچنین به این عمل جراحی invasive surgery یا minimal access surgery که جراحی با حداقل دسترسی ترجمه می شود می شود.

سپس می توان فتق را از طرف دیگر دیواره شکم مشاهده کرد ، سپس حفره شکمی را با گاز دی اکسید کربن پر می کنند تا پزشک فضای کافی برای انجام عمل داشته باشد عمل اصلی به صورت از راه دور توسط ابزار جراحی بلند انجام می شود.

سپس نقص فتق یا سوراخ آن توسط مش از داخل شکم پوشانده می شود گیره های مش به سمت بیرون به بافت ماهیچه متصل می شوند تا محکم نگه داشته شود.

چنانچه جراحی فتق توسط جراحان به خوبی آموزش دیده و با تجربه انجام شود نتایج بسیار خوب و بدون نقصی دارد اما در صورتی که فرد کم تجربه و کم دانشی دست به این عمل بزند می تواند عواقب جدی در پیش داشتع باشد.

مزایای جراحی فتق به روش لاپاراسکوپی

یکی از بزرگ ترین مزایای لاپاراسکوپی این است که شکاف بزرگی روی بدن ایجاد نمی شود و در نتیجه درد بعد عمل بسیار کمتری دارد وبیمار سریع تر به فعالیت های روزمره خود برمی گردد همچنین اسکار یا جای بخیه بسیار کمتری از خود به جا می گذارد. به عنوان مثال در جراحی روده بزرگ که در روش سنتی شکاف های بزرگی روی شکم ایجاد می شود لاپاراسکوپی بسیار روش مناسب تر و بهینه تری است.

درد پس از لاپاراسکوپی

بستگی به نوع و چگونگی انجام عمل ممکن است درد زیادی پس از عمل فتق کشاله ران متحمل شوید اما این درد از پوست نیست و مرتبط با بافت های عیق برش داده شده و کشیده شده و یا گیره هایی که برای فیکس کردن مش قرار دادند باشد.

معایب لاپاراسکوپی

عمل لاپاراسکوپی عمل سختی است و خبره شدن در آن نیاز به مدت زمان زیادی برای آموزش و کسب تجربه دارد. پزشک باید بیماران زیادی را با این روش عمل کند تا تجربه کافی را به دست آورد.

با توجه به این که در روش سنتی پزشک تصویر سه بعدی از محل عمل می بیند در لاپاراسکوپی این تصویر دو بعدی است و از مانیتور قابل رویت می باشد در نتیجه احتمال صدمه زدن به ارگان های دیگر مانند رگ ها ، روده ها و مثانه وجود دارد

لاپاراسکوپی همانند روش های سنتی نیاز به بیهوشی دارد ، و مانند عمل های دیگر خطرات بیهوشی را شامل می شود.

جه زمانی لاپاراسکوپی توصیه می شود؟

اگر عمل جراحی باز ناموفقی رخ داده باشد به خصوص زمانی که مش نا موفق جاسازی شده باشد یا ناشیانه استفاده شده باشد

در بیشتر مشکلات فتق، لاپاراسکوپی بهتر عمل می کند و بیشتر توصیه می شود

در فتق های دو طرفه که هردو نیاز به جراحی دارند لاپاراسکوپی مناسب ترند

در کل در لاپاراسکوپی تماس با عضو های دیگر به شدت کمتر است این مزیت بزگی است