ژنیکوماستی

ژنیکوماستی عارضه ایست در آقایان که بافت سینه در آن بزرگ می شود که می تواند در یک سینه یا هر دو باشد.

این عارضه به دلیل اختلال در عملکرد سیستم غدد درون ریز می باشد که توسط آن نسبت استروژن (هورمون زنانه) به تستسترون (هورمون مردانه) بیش از حد نرمال می شود.

ژنیکوماستی گاهی به خودی خود از بین می رود و نیازی به درمان ندارد

اما در بعضی موارد این بزرگ شدن می تواند مشکل ساز باشد در این صورت توصیه می شود به حتما به پزشک مراجعه شود

از جمله علائم مشکل ساز: ورم و بزرگی بافت پستان، درد در ناحیه پستان، ترشح از نوک و حساسیت به لمس پستان

اگر بزرگی سینه آقایان به دلیل چاق بودن خود فرد باشد امری طبیعی است زیرا سینه بافت چربی داشته و با افزایش وزن مانند سایر قسمتها از قاعده مستثنی نمی باشد.

ژنیکوماستی در گروههای مختلف سنی:

همانطور که گفته شد این عارضه به دلیل نسبت بالای استروژن به تستسترون است.

در نوزادان که بیش از 50 درصد آنها به سینه های بزرگ به دنیا می آیند و این به دلیل تأثیر استروژنی است که مادر از طریق جفت بر روی جنین می گذارد که معمولا دو تا سه هفته پس از تولد ازبین رفته و سینه ها به حالت طبیعی باز می گردند.

در نوجوانان در زمان بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی عمری طبیعی است که پس از 6 ماه تا 2 سال برطرف خواهد شد.

و در افراد مسن که رایج ترین گروه سنی بین 50 تا 60 سال می باشد تقریبا از هر 4 نفر یک نفر این مشکل را دارد.

چه عواملی در بروز ژنیکوماستی موثر هستنید:

برخی افراد بر این باورند که نوع غذای مصرفی می تواند در بروز ژنیکوماستی تأثیر گذار باشد اما باید دانست غذا و رژیم غذایی ارتباط مستقییم با افزایش سطح استروژن بدن نداشته بلکه مواردی چون مصرف الکل، مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای HIV، متادون، آمفتامین، برخی داروهای مرتبط با معده، داروهای       ضد قارچ مانند کتوکونازول، شیمی درمانی، هورمونهای درمانی در سرطان پروستات، آنتی آندوژنها، فتونین(ماده موجود در حشره کش ها)، هروئین می توانند در بروز ژنیکوماستی تأثیر گذار باشند.

در نتیجه برای پیشگیری از بروز چنین عارضه ای توصیه می شود از مصرف داروهای غیر مجاز و بدون تجویز پزشک مانند استروئیدها خودداری کنید و هم چنین داروهای مصرفی خود را کنترل نمایید بدین صورت که اگر دارویی استفاده می کنید که سبب بروز این عارضه می شود با مشورت با پزشک خود و در صورت امکان از داوری جایگزین استفاده نمایید.

چاقی و ژنیکوماستی یک رابطه ی مستقیم دارند زیرا چربی اضافی می تواند سبب افزایش سطح استروژن شود در نتیجه توصیه می شود از رژیم غذایی سالم و غذاهای کم کالری استفاده نمایید.

همچنین ورزش به طور منظم را در برنامه خود داشته باشید.

مشکلات به وجود آمده توسط ژنیکوماستی:

این عارضه نه تنها در درجه ی اول می تواند علامتی از نارسایی کلیه و کبد و به طور کلی سیستم غدد درون ریز باشد بلکه در درجه ی دوم از نظر زیبایی شناسی مهم بوده و می تواند باعث استرس و فشار روحی و در نتیجه اختلال در روابط به خصوص روابط عاشقانه شود.

درمان:

اگر شخص تناسب اندام دارد و فقط مشکل آن بزرگ بودن سینه است می تواند با رفتن نزد پزشک خط اول دارو درمانی و بعد در خط دوم جراحی داشته باشد.

افراد دارای اضافه وزن (چاق) در خط اول با رژیم غذایی سالم و ورزش مداوم و در خط دوم در صورت عدم نتیجه از موارد گفته شده می توانند تحت عمل جراحی قرار  گیرند.

چگونگی عمل جراحی ژنیکوماستی:

عمل جراحی باعث بهبود ظاهر سینه ی آقایان به وسیله ی برداشتن بافتهای سینه و بافت نرم همراه آن می شود.

در عمل جراحی برش های خورده شده و نوع جراحی بسته به وجود چربی برای مثال فقط در نوک سینه، بافت چربی اضافی بدون داشتن پوست اضافه، بافت چربی اضافی همراه با پوست اضافه و افتادگی سینه متفاوت می باشد.

اگر سینه تنها دارای بافت چربی اضافی باشد توسط لیپوساکشن برش های ریز ایجاد شده و چربی مازاد برداشته می شود.

اگر بافت غده ای وجود داشته باشد یک برش کوچک در امتداد لبه پایینی هاله اطراف نوک سینه زده یم شود و بافت غده ای براشته می شود.

و برش ها در صورت وجود پوست اضافه بسته به میزان آن از یک برش ساده تا برش های طولانی تر متفاوت است.

گاهی لازم است از درمان ترکیبی استفاده شود برای مثال انجام لیپوساکشن به همراه برداشتن بافت غده ای سینه بسیار رایج می باشد.

لازم به ذکر است که قبل از انجام عمل ژنیکوماستی انتخاب جراح متخصص لازم و ضروری می باشد زیرا در غیر این صورت برداشتن بیش از اندازه ی بافت چربی ایجاد فرو رفتگی کرده و بازگشت آن به حالت اولیه و عادی کاری دشوار و بعضا غیر ممکن می باشد.

نقاهت پس از جراحی ژنیکوماستی :

توصیه می شود بیمار به مدت حداقل 5 روز تا یک هفته استراحت داشته باشد.

سینه بیمار 7 تا 10 روز پس از جراحی درد داشته و باید داروهای تجویز شده مصرف گردد.

سینه ممکن است در هفته های اول تا سوم کبود و ملتهب باشد که ورم سینه بعد از جراحی امری طبیعی است و ممکن است 1 تا 3 ماه طول بکشد و جای نگرانی وجود ندارد.